- edycja Legal Design Forum na Uniwersytecie SWPS
W dniu 15 września 2023 r., w ramach współpracy Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z Wydziałem Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS przedstawiciele naszej Izby zostali zaproszeni na trzecią edycję Legal Design Forum organizowanej przez Katedrę Grafiki i Katedrę Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego.
Rzeczona konferencja już po raz trzeci zajęła się tematyką niezwykle innowacyjnego podejścia do prawa poprzez zauważenie korelacji między prawem i designem. Naczelna ideą tego naukowego przedsięwzięcia jest przedstawienie zawiłych zagadnień prawnych w sposób intuicyjny, przyjazny i zrozumiały dla wszystkich. Organizatorzy, a wcześniej inicjatorzy tego nurtu chcą zmienić utarte opinie na temat procedur prawnych, umów, modelu świadczenia usług prezentując dobre praktyki, koncepcje, działania i produkty.
Legal design jako hybryda różnych podejść, która opiera się w na wykorzystaniu w świecie prawa zasad projektowania skoncentrowanego na potrzebach odbiorcy w celu dostarczania mu usług prawnych w sposób innowacyjny i przystępny, służy na rzecz:
- ułatwiania i optymalizowania komunikacji i prezentacji informacji prawnej (np. wizualizacja skomplikowanych procedur prawnych itp.);
- rozwoju nowych usług i produktów dla rynku prawniczego (np. wzory umów, metody pracy z użytkownikiem końcowym itp.);
- budowania kultury innowacji w organizacjach prawnych (np. innowacyjność jako wizerunek organizacji, model świadczenia usług itp.).
Konferencję otworzyła i powitała zgromadzonych gości dr Dorota Płuchowska (adiunkt w Katedrze Grafiki Uniwersytetu SWPS, Kierownik Studiów Podyplomowych „Legal Desing Thinking” oraz dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Monika Lewandowicz – Machnikowska (Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, radca prawny).
Zakres tematów omawianych na konferencji dotyczył następujących zagadnień:
- idei projektowania prawa zorientowanego na użytkownika, koncentrującego się na innowacjach, transformacji cyfrowej,
- wykorzystania badań nad prawem w Legal Design,
- metod walidacji uproszczonego tekstu prawnego,
- przedstawienia uproszczonego tekstu ustawy o prawach konsumenta,
- praktycznych sposobów zastosowania myślenia projektowego w pracy mediacyjnej,
- komunikacji w sądzie,
- empirii w legal design poprzez studium przypadku,
- regulaminu XXI wieku, czyli „deregulaminacji”,
- faktów i mitów o szkoleniach prawnych,
- od badania do prototypu czyli co do projektu wnoszą jego potencjalni użytkownicy,
- badania jako klucza do sukcesu w projektowaniu rozwiązania informującego o ustawie antymobbingowej.
Wystąpieniom towarzyszyła bardzo twórcza dyskusja, wskazująca na wielowymiarowość prawa, jego dobrodziejstwo, jak również ewentualnej szkodliwości.
Mając okazję prowadzić wykłady, szkolenia, świadcząc pomoc prawną na rzecz swoich klientów, zabierając głos publicznie powtarzam jak mantrę, iż prawo ma przede wszystkim utylitarny charakter, ma służyć ludziom. Ten serwilizm prawny powinien polegać na ułatwianiu i tak dość skomplikowanej materii ludzkiego życia poprzez jasne i precyzyjne określenie reguł funkcjonowania w społeczeństwie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie niejako zaprojektować świadome społeczeństwo, wiedzące jak funkcjonować i oczekującego tego samego od pozostałych.