Spotkanie przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z przedstawicielami Dolnośląskiej Izby Lekarskiej
W dniu 31 sierpnia 2021 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z przedstawicielami Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu. Naszą Izbę reprezentowali Dziekan Rady OIRP we Wrocławiu Tomasz Scheffler, Wicedziekan Rady OIRP we Wrocławiu Krystian Mularczyk, mec. dr Natalia Krej, mec. dr Marek Zalisko, mec. Rafał Demski oraz mec. Piotr Rękas. Natomiast przedstawicielami Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu byli Prezes DRL dr n. med. Paweł Wróblewski i Sekretarz DRL Małgorzata Niemiec, a także w spotkaniu udział wzięły Koordynator Zespołu Radców Prawnych DIL mec. Beata Kozyra-Łukasiak oraz Kierownik Kancelarii OSL DIL mgr Aleksandra Stebel. Spotkanie to jest efektem zawartego niedawno porozumienia, tj. 13 stycznia 2021 r., pomiędzy ww. instytucjami. Akt ten zainaugurował wieloobszarową współpracę pomiędzy podmiotami. W jego założeniu znalazła się m.in. wzajemna wymiana doświadczeń, informacji, materiałów oraz publikacji naukowych, a także prowadzenie wspólnych działań naukowych i organizacyjnych oraz podejmowanie wspólnych inicjatyw zmierzających do popularyzowania wartości ustrojowej samorządności zawodowej zawodów zaufania publicznego.
Jednym z pierwszych owoców tej kooperacji jest spotkanie obu Izb, na którym realizując postanowienia wspomnianego porozumienia w zakresie wzajemnego wsparcia oraz wymiany doświadczeń i informacji, omówiono w aspekcie prawnym oraz praktycznym szczegółowe zagadnienia związane ze świadczeniem usług medycznych. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 we Wrocławiu.
Podczas spotkania poruszono znaczenie Kodeksu Etyki Lekarzy Dentystów Dotyczącego Handlu Elektronicznego w Unii Europejskiej, przyjętego w Helsinkach w maju 2002 r. na podstawie Dyrektywy 2000/31/WE o handlu elektronicznym, stanowiącego integralną część Kodeksu Etyki Lekarzy Dentystów sformułowanego przez Walne Zgromadzenie Rady Europejskich Lekarzy Dentystów (CED), w praktykowaniu zawodu lekarza dentysty. Zgłębiono również, w świetle obowiązujących przepisów, niezwykle aktualny temat możliwości udzielenia pacjentowi dodatkowego świadczenia zdrowotnego nierefundowanego podczas wizyty przeprowadzanej przez lekarza lub lekarza-dentystę w godzinach zadeklarowanych w harmonogramie zgłaszanym do Narodowego Funduszu Zdrowia jako godziny przyjęć pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Ponadto, podczas spotkania dotknięto kwestii raportowania zdarzeń medycznych w odniesieniu do świadczeń zdrowotnych udzielanych komercyjnie. Zagadnienie to zostało omówione w świetle ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Poruszono również kwestię elektronicznej dokumentacji medycznej w odniesieniu do jej aspektu formalnego, jak również praktycznego ww. zagadnienia.
Spotkanie to jest pierwszym z wielu planowanych spotkań merytorycznych obu instytucji, podczas których omawiane będą aktualne problemy spotykane w praktyce zarówno radcy prawnego, jak i zawodów medycznych. W ich trakcie, strony zamierzają wspólnie analizować zagadnienia pod kątem praktycznym, a także w świetle obowiązujących przepisów prawa oraz wymieniać się poglądami i doświadczeniami.
Powyższe wydarzenie jest dowodem na to, że zawarte porozumienie pomiędzy DIL a OIRP jest realizowane i stanowi formalną podstawę do realnej wymiany poglądów, uwag czy myśli. Tematyka tego spotkania miała charakter merytoryczny, dotyczyła zagadnień ściśle powiązanych z prawem medycznym. Omawiane tematy są szeroko dyskutowane w kręgach medyków, jak również w środowisku prawniczym specjalizującym się w tej podgałęzi prawa. Omówienie ich w takim gremium pozwala obu grupom zawodowym proponować prawidłowe sposoby działania zarówno na poziome ustawodawczym, chociażby przy opiniowaniu projektów aktów normatywnych, jak również w praktyce. Z uwagi na wiele wątków, które pojawiły się w kontekście przedstawionych zagadnień, będą one kontynuowane na kolejnych spotkaniach przedstawicieli obu samorządów. Potwierdza to tylko, że zawarte porozumienie po pierwsze było słusznym pomysłem, właściwie wcielonym w życie, formalizującym i ustanawiającym ramy tej współpracy, a po drugie, iż wielość takich spotkań jest kwestią czasu i wspólnego ustalenia kalendarza rzeczonych wydarzeń, ze wskazaniem na ich cykliczny i trwały charakter.
Warte podkreślenia jest to, że przedmiotem dyskusji pomiędzy DIL a OIRP Wrocław będą również kwestie funkcjonowania samorządu zawodowego, bowiem w obu przypadkach sposób działania tych struktur ma zbliżony charakter, a wymiana doświadczenia i uwag ze strony korporacji zawodowej pozwoli zrewidować ideę funkcjonowania samorządu w kontekście chociażby prawidłowego wspierania osób wykonujących zawód lekarza, lekarza dentysty czy radcy prawnego.