Przedstawiciele OIRP wzięli udział w spotkaniu z Polską Komisją Akredytacyjną dotyczącą akredytacji kierunku Prawo i Administracja WPAE UWr
Szanowni Państwo,
w dniu 1 marca 2024 r., w ramach współpracy Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z Uniwersytetem Wrocławskim, przedstawiciele naszej Izby zostali zaproszeni – jako rzeczeni interesariusze zewnętrzni – do udziału w części spotkania z Polską Komisją Akredytacyjną dotyczącą akredytacji kierunku Prawo i Administracja. Polska Komisja Akredytacyjna jest instytucją działającą niezależnie na rzecz doskonalenia jakości kształcenia.
W spotkaniu wzięli udział: Prezes Sądu Okręgowego we Wrocławiu Pan Wojciech Łukowski, Kierowniczka Akademickiego Biura Karier Pani Dominika Buczkowska, dr hab. Rafał Kowalczyk prof. UWr z Katedry Prawa Finansowego, Sekretarz Rady Konsultacyjnej Interesariuszy Zewnętrznych przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, Przewodniczący Rady Konsultacyjnej Interesariuszy Zewnętrznych przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii, będący przedstawicielem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jan Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu Pan Maciej Lamparski. Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu reprezentował Wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, Przewodniczący Komisji ds. współpracy z samorządami i instytucjami OIRP we Wrocławiu Krystian Mularczyk, r. pr. dr Natalia Piotrowska, członek Komisji ds. współpracy z samorządami i instytucjami przy OIRP we Wrocławiu.
Spotkanie miało formę stacjonarną i polegało na zrelacjonowaniu przedstawicielowi Polskiej Komisji Akredytacyjnej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim w odniesieniu do Kierunków Prawo oraz Administracja poprzez możliwość swobodnej wypowiedzi, jak również poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane pytania.
R. pr. dr Natalia Piotrowska podczas swojej wypowiedzi wskazała, iż współpraca Okręgowej Izby Radców Prawych we Wrocławiu z WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego trwa od dawna i jest to kooperacja wielowymiarowa. Przede wszystkim Izba uczestniczy w posiedzeniach Rady Konsultacyjnej Interesariuszy Zewnętrznych przy Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Nadto OIRP we Wrocławiu pośredniczy w organizacji praktyk i współpracuje w zakresie organizacji konferencji. Poza powyższym, do aktywności Izby jako interesariusza zewnętrznego Uczelni należy konsultowanie programu poszczególnych kierunków studiów. Powyższe zostało potwierdzone i poparte licznymi przykładami przez Wicedziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, Przewodniczącego Komisji ds. współpracy z samorządami i instytucjami OIRP we Wrocławiu Krystiana Mularczyka. Pan Dziekan wskazał, iż Izba ma znaczy wkład w ramach omawianej kooperacji, czego przykładem są Targi Pracy i Praktyk (Kampus Kariery), Dni Otwarte w OIRP we Wrocławiu dla studentów, spotkania ze studentami informujące o aplikacji radcowskiej, praktyki studenckie, konkurs krasomówczy organizowany z ELSA Wrocław, współpraca z kołami naukowymi. Wicedziekan Rady OIRP we Wrocławiu wskazał, iż studenci mogą publikować swoje artykuły w kwartalniku Przegląd Radcowski. Na podstawie porozumienia zawartego w 2017 r. aplikanci radcowscy oraz radcy prawni korzystają ze zniżek na studia podyplomowe organizowane przez WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Realizowana jest także współpraca z kadrą naukową, w tym poprzez publikowanie w kwartalniku „Radca Prawny. Zeszyty Naukowe”.
Obecny na spotkaniu dr hab. Rafał Kowalczyk prof. UWr spuentował w sposób bardzo szczegółowy współpracę uczelni z interesariuszami zewnętrznymi, podkreślając, iż podejmowane są daleko idące wysiłki, aby jak największym frontem wyjść do ewentualnych pracodawców, przy czym nie można zapominać, iż WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego jest szkołą o wymiarze ogólno-akademickim, a nie zawodowym. Zaznaczono, że współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym ma istotne znaczenie w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów oraz wpływa na rozwój danego kierunku. Ponadto jest wynikiem dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, oczekiwań otoczenia, a także konieczności łączenia wiedzy praktycznej i naukowej w procesie rozwoju jednostki i społeczeństwa.